Szefowa MRiPS: spada bezrobocie wśród osób młodych

Liczba osób bezrobotnych do 25. roku życia spadła z 89 tys. w czerwcu do 86 tys. w lipcu. Przed rokiem bez pracy było 125 tys. młodych ludzi – wskazała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu o bezrobociu.

Według opublikowanych w czwartek danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 2,6 proc.

„W lipcu 2021 r. było to 3,3 proc., odnotowaliśmy więc znaczący spadek w ujęciu rok do roku. Chociaż w stosunku do ubiegłego miesiąca ten współczynnik się nie zmienił, spadła liczba osób pozostających bez pracy – z 455 tys. w czerwcu br. do 444 tys. w lipcu” – podała minister rodziny.

Dodała, że bez pracy pozostaje mniej osób młodych do 25. roku życia. „Odnotowaliśmy spadek liczby młodych bezrobotnych z 89 tys. w czerwcu do 86 tys. w lipcu br. Przed rokiem, jak wynika z danych Eurostatu, było ich 125 tys.” – wskazała szefowa MRiPS.

Zwróciła uwagę, że sytuacja na unijnym podium pod względem poziomu bezrobocia pozostaje niezmienna, a Polska wciąż zajmuje drugą pozycję. „Lepsza sytuacja jest tylko w Czechach, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,3 proc., a tuż za nami są Niemcy z wynikiem 2,9 proc. Tymczasem średnia wśród krajów Unii Europejskiej wynosi 6 proc., a w strefie euro – 6,6 proc.” – zaznaczyła minister Maląg.

Skomentuj