Termin zakończenia umowy o pracę zawartej na parę miesięcy

W przepisach kodeksu pracy brak jest regulacji odnoszącej się do problematyki sposobu ustalania (obliczania) okresów obowiązywania terminowych umów o pracę. Jakimi przepisami zatem należy się posłużyć?

Pytanie od czytelnika: 

Zostałem zatrudniony ma podstawie umowy o pracę na 3-miesięczny okres próbny. Umowa została zawarta w dniu 12 września (poniedziałek). Ta sama data została wskazana jako dzień rozpoczęcia pracy. W dziale kadr uzyskałem informację, że umowa będzie obowiązywać do 11 grudnia (niedziela).

Czy w takim układzie ta umowa rzeczywiście została zawarta na 3 miesiące? Czy zawarta w dniu 12 września umowa nie powinna trwać do 12 grudnia?

Fakt ten ma wpływ na długość okresu wypowiedzenia. Gdyby przyjąć, że mamy do czynienia z 3-miesięczną umową na okres próbny to byłaby ona objęta 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jeżeli jednak interpretacja działu kadr jest błędna to oznaczałoby, że umowę tę można rozwiązać za 1-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Proszę o rozstrzygnięcie tej kwestii.

Rodzi się zatem pokusa skorzystania z regulacji zawartej w art. 111-114 kodeksu cywilnego (KC), która określa, w jaki sposób liczyć takie jednostki czasu jak rok, miesiąc, tydzień, czy dzień. Zasadniczo art. 300 kodeksu pracy (KP) stwarza podstawy do sięgnięcia po tę regulację stanowiąc, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj