Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy
Na podstawie wypowiedzenia zmieniającego następuje zmiana warunków pracy po upływie okresu wypowiedzenia. Najczęściej ten rodzaj wypowiedzenia wpływa niekorzystnie na warunki zatrudnienia pracownika.
Jakie warunki musi spełnić wypowiedzenie zmieniające?
Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Wypowiedzenie zmieniające:
- powinno zostać doręczone w formie pisemnej;
- powinno zawierać nowe warunki pracy/płacy;
- powinno zawierać pouczenie o możliwości odmówienia przyjęcia proponowanych warunków pracy przed upływem połowy okresu wypowiedzenia;
- jeśli dotyczy umowy na czas nieokreślony powinno zawierać przyczynę wypowiedzenia;
- powinno zawierać pouczenie o prawie do odwołania się do sądu pracy;
- zachować okres i termin wypowiedzenia.
W razie braku pouczenia o możliwości odmówienia przyjęcia proponowanych warunków pracy przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.
Odmowa przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego
W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.
Zaskarżenie wypowiedzenia
Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia do sądu pracy. Zaskarżenie nie jest jednoznaczne z odmową proponowanych warunków pracy, ale również nie oznacza rozwiązania stosunku pracy.
Skierowanie pracownika do innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego
Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, kiedy:
- występują uzasadnione potrzeby pracodawcy,
- okres wykonywania innej pracy nie przekracza 3 miesięcy w roku kalendarzowym,
- nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia,
- odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Wypowiedzenie zmieniające pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku).
Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:
- wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy;
- stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.
Więcej o ochronie pracowników w wieku przedemerytalnym w tekście – Przedemerytalna ochrona stosunku pracy
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. Uz 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.)
Źródło pomocnicze:
Skomentuj