Zagrożenia w zawodzie pielęgniarki
Praca w zawodzie pielęgniarki wiąże się z licznymi zagrożeniami zawodowymi. Wpływ na to ma m.in. stały kontakt z czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi oraz obciążenie psychospołeczne.
W swojej codziennej pracy pielęgniarki stykają się z wieloma szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia czynnikami, takimi jak m.in. stres, obciążenie fizyczne, zagrożenia biologiczne i chemiczne czy praca w godzinach nocnych. Niewątpliwie przyczyną takiego stanu rzeczy są często niełatwe warunki pracy, przeciążenie obowiązkami w systemie zmianowym, niedobór kadry czy brak odpowiedniego wyposażenia na stanowisku pracy.
Zagrożenia biologiczne
Pielęgniarki narażone są na zwiększone ryzyko zachorowania na choroby zakaźne w związku z bezpośrednim kontaktem z pacjentami oraz materiałem zakaźnym pochodzącym od chorych. Pacjenci bywają nosicielami groźnych chorób zakaźnych.
Najbardziej niebezpieczne to:
- wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) powodujący zapalenie, marskość i raka wątroby oraz objawy pozawątrobowe, takie jak schorzenia autoimmunologiczne, choroby skóry, zaburzenia endokrynologiczne, zmiany hematologiczne,
Skomentuj