Zmiana rodzaju umowy o pracę na mocy wypowiedzenia zmieniającego

Czy można dokonać zmiany rodzaju umowy bezterminowej na terminową na zasadach wypowiedzenia warunków pracy, czyli w trybie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1-3 Kodeksu pracy)?

Pytanie od czytelnika: 

Jesteśmy przedsiębiorstwem zatrudniającym niespełna 50 pracowników. Większość pracowników ma umowy o pracę na czas nieokreślony, pozostali – umowy o pracę na czas określony.

Rozważamy możliwość zmiany niektórym pracownikom zatrudnionym na umowach bezterminowych (umowach na czas nieokreślony) posiadanych przez nich umów na umowy o pracę na czas określony.

Nie ma w tym działaniu żadnego ukrytego celu, np. próby ominięcia przepisów ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych. Po prostu pracowników, którym chcemy zmienić rodzaj umowy, w najbliższym czasie zamierzamy zwolnić z pracy. A zatem, tak  czy inaczej, w okresie zbliżonym do okresu obowiązywania umów o pracę na czas określony, którymi chcemy ich objąć dostaliby wypowiedzenia z przyczyn niedotyczących pracodawcy lecz wynikających z negatywnej oceny sposobu wykonywania przez nich obowiązków pracowniczych.

Za utrwalone w orzecznictwie należy uznać stanowisko niedopuszczające możliwości zamiany umowy o pracę na czas nieokreślony w umowę o pracę na czas określony w drodze jednostronnej czynności prawnej pracodawcy, a więc w trybie wypowiedzenia zmieniającego dokonanego na zasadach art. 42 § 1-3 Kodeksu pracy (dalej: KP). W ten sposób dopuszczalna jest zmiana warunków umowy o pracę np. stanowiska pracy, wymiaru czasu pracy (etatu), miejsca świadczenia pracy czy wysokości wynagrodzenia. Jednak zmiana rodzaju umowy o pracę nie mieści się w pojęciu zmiana „warunków pracy i płacy”, o jaką chodzi w treści przywołanego przepisu.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj