Zmiana rodzaju umowy o pracę na mocy wypowiedzenia zmieniającego
Czy można dokonać zmiany rodzaju umowy bezterminowej na terminową na zasadach wypowiedzenia warunków pracy, czyli w trybie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1-3 Kodeksu pracy)?
Pytanie od czytelnika:
Jesteśmy przedsiębiorstwem zatrudniającym niespełna 50 pracowników. Większość pracowników ma umowy o pracę na czas nieokreślony, pozostali – umowy o pracę na czas określony.
Rozważamy możliwość zmiany niektórym pracownikom zatrudnionym na umowach bezterminowych (umowach na czas nieokreślony) posiadanych przez nich umów na umowy o pracę na czas określony.
Nie ma w tym działaniu żadnego ukrytego celu, np. próby ominięcia przepisów ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych. Po prostu pracowników, którym chcemy zmienić rodzaj umowy, w najbliższym czasie zamierzamy zwolnić z pracy. A zatem, tak czy inaczej, w okresie zbliżonym do okresu obowiązywania umów o pracę na czas określony, którymi chcemy ich objąć dostaliby wypowiedzenia z przyczyn niedotyczących pracodawcy lecz wynikających z negatywnej oceny sposobu wykonywania przez nich obowiązków pracowniczych.
Za utrwalone w orzecznictwie należy uznać stanowisko niedopuszczające możliwości zamiany umowy o pracę na czas nieokreślony w umowę o pracę na czas określony w drodze jednostronnej czynności prawnej pracodawcy, a więc w trybie wypowiedzenia zmieniającego dokonanego na zasadach art. 42 § 1-3 Kodeksu pracy (dalej: KP). W ten sposób dopuszczalna jest zmiana warunków umowy o pracę np. stanowiska pracy, wymiaru czasu pracy (etatu), miejsca świadczenia pracy czy wysokości wynagrodzenia. Jednak zmiana rodzaju umowy o pracę nie mieści się w pojęciu zmiana „warunków pracy i płacy”, o jaką chodzi w treści przywołanego przepisu.
Skomentuj