Znany supermarket obchodzi przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę i święta?

Pracownicy sieci jednej z najbardziej znanych supermarketów w Polsce zwracają uwagę na łamanie praw pracowniczych poprzez nakaz pracy w dni ustawowe wolne od pracy. PIP w tym konkretnym przypadku nie widzi problemu. Sprawie przygląda się Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Sklep stacjonarny sklepem internetowym?

Sytuacja została opisana w interpelacji poselskiej nr 36446 w sprawie pracy w supermarkecie w dni ustawowo wolne skierowanej do Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Zwrócono w niej uwagę, że pracownicy jednej z sieci supermarketów zmuszani są do pracy w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy. Zatrudnieni w sklepie odpowiadają za kompletowania zamówień w paczkach i kasowaniem ich w kasie fiskalnej. Pracownicy za pracę w niedzielę lub święta otrzymują dzień wolny od pracy. Sieć sklepów podjęła współpracę z firmą, którą zajmuje się dostarczaniem paczek zamawianych za pośrednictwem Internetu.

Inspektorzy z PIP w Bydgoszczy nie dopatrzyli się ww. przypadku łamania prawa pracy. Stwierdzono, że market działa jako sklep internetowy, a więc wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Zdaniem pracowników opinia inspektoratu jest błędna, ponieważ market jest sklepem stacjonarnym, tak jak wszystkie inne tej sieci. Współpraca z pośrednikiem sprzedaży jest pewnego rodzaju obejściem prawa, przez które zatrudnieni muszą przychodzić do pracy m.in. w święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia, Wszystkich Świętych itd.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj