Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Co na to MRiPS?
Temat czterodniowego tygodnia pracy w ostatnich miesiącach jest poruszany coraz częściej. Wyniki licznie przeprowadzanych badań sugerują, że efektywność pracy jest porównywalna, a czasami nawet wyższa w przypadku krótszego tygodnia pracy. Czy w związku z tym możemy liczyć na skrócenie czasu pracy?
Oszczędność energii, wzrost wydajności, poprawa równowagi między życiem prywatnym i zawodowym
Omawiana kwestia została poruszona w interpelacji poselskiej, w której podkreślono istotność równowagi między pracą a życie prywatnym. W zachowaniu odpowiedniego balansu może pomóc wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. W interpelacji przestawiono wyniki pilotażowych projektów prowadzonych w innych państwach:
- Według wyników projektu Work Life Choice Challenge 2019 Summer wzrost wydajności pracowników wzrósł o 40%, a zużycie energii elektrycznej spadło o 23%;
- Po zredukowaniu tygodnia pracy w Nowej Zelandii do 32 godzin (4x8h) u pracowników Perpetual Guardian odnotowano 24% poprawę równowagi między życiem osobistym a zawodowym;
- W Islandii krótszy tydzień pracy potwierdził, że pracodawcy nie byli stratni na redukcji godzin (krótszy tydzień pracy doprowadził do skrócenia u 86 proc. pracodawców godzin pracy, przy utrzymaniu tego samego wynagrodzenia dla pracowników). Pracownicy byli mniej zestresowani, mieli niższe ryzyko wypalenia zawodowego, a także zaobserwowano, że poprawiła się ich równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.
Badania przeprowadzone przez SW Research wśród Polaków pokazały, że 46,5% ankietowanych pozytywnie ocenia pomysły dot. skrócenia czasu pracy.
Interpelacja została zakończona poniższymi pytaniami:
- Czy ministerstwo bierze pod uwagę możliwość regulacji i skrócenia tygodniowego wymiaru czasu pracy?
- Jak ministerstwo ocenia pomysły dot. skrócenia wymiaru etatu z 40 do 35 godzin tygodniowo?
- Czy i kiedy możemy spodziewać się wdrożenia pilotażowego programu 4-dniowego tygodnia pracy?
- Który z dostępnych i zaimplementowanych wariantów w innych krajach ministerstwo przyjęłoby najchętniej do realizacji w Polsce?
Odpowiedź Minister Rodziny i Polityki Społecznej
Według Kodeksu pracy w polskim prawie obowiązuje zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, jak również zasada przeciętnie czterdziestogodzinnej tygodniowej normy czasu pracy.
Skomentuj