Kolejna fala upałów

Zgodnie z prognozami na przeważającym obszarze kraju temperatura w ciągu najbliższych dni przekroczy 30 stopni. W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wysoka temperatura stanowi największe zagrożenie dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych. O przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa apelują MSWiA oraz służby. Należy – w miarę możliwości – ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Najlepiej, bez wyraźnej potrzeby, nie wychodzić z domu w godzinach południowych.

Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody oraz unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Upał osłabia naszą koncentrację. W związku z tym podczas jazdy samochodem powinniśmy zachowywać szczególną rozwagę.

Od początku czerwca utonęło już 90 osób.

Wysoka temperatura skłania do poszukiwania ochłody w wodzie. MSWiA oraz służby apelują o rozsądek w czasie wypoczynku nad wodą. Tylko od początku czerwca br. w Polsce utonęło już 90 osób. W ostatni długi weekend (20-23 czerwca br.) życie w wypadkach nad wodą straciły 23 osoby. Wczoraj (24 czerwca br.) utonęło kolejnych 5 osób.

Najczęstsze przyczyny tragedii nad wodą to: brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu. Należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych – dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych. Przypominamy, że „dzikie kąpieliska” możemy zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji.

Natomiast, jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie.

Przy okazji wakacji warto pamiętać o zainstalowaniu w swoim smartfonie aplikacji Regionalny System Ostrzegania. Dzięki niej otrzymamy komunikaty o zagrożeniach pojawiających się na obszarze, na którym przebywamy. RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Bezpłatną aplikację RSO można pobrać za darmo w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store).

 

Skomentuj