Kolejny etap działań po ocenie ryzyka–środki kontroli

Wdrożenie bezpiecznych praktyk pracy w celu minimalizacji narażenia na COVID-19 w miejscu pracy wymaga najpierw oceny ryzyka, a następnie zastosowania hierarchizowanych środków kontroli.

W ostatnim artykule pisaliśmy o ocenie ryzyka dotyczącej COVID-19. Po określeniu zagrożeń, kolejnym etapem działań pracodawcy powinno być zastosowanie odpowiednich środków kontroli w celu minimalizacji narażenia na COVID-19.

Kryzys związany z COVID-19 jest źródłem presji po stronie pracodawców i pracowników, ponieważ muszą oni w bardzo krótkim czasie wdrożyć nowe procedury i praktyki, w tym także  odpowiednie środki zapobiegawcze pozwalające zapewnić bezpieczny i higieniczny powrót do pracy po zniesieniu fizycznych ograniczeń, a także pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.

Oznacza to, że najpierw należy zastosować środki kontroli pozwalające wyeliminować ryzyko, a jeśli jest to niemożliwe − pozwalające zminimalizować narażenie pracownika na zagrożenie. Ich stosowanie należy rozpocząć od środków zbiorowych, a w razie konieczności uzupełnić je o środki osobiste, takie jak środki ochrony indywidualnej. Poniżej wymieniono kilka przykładów środków kontroli:

 1. Obecnie należy wykonywać tylko niezbędne prace, jeśli to możliwe, należy odłożyć niektóre prace do czasu, gdy ryzyko będzie niższe. Zgodnie z możliwościami należy świadczyć usługi zdalnie (telefonicznie, z wykorzystaniem komunikacji wideo), a nie osobiście. Należy upewnić się, że w miejscu pracy przebywają wyłącznie pracownicy, którzy są niezbędni do świadczenia pracy. Należy ograniczyć obecność osób postronnych.

 2. Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

  Mam już konto - zaloguj się

  Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

  Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

   • bez pośpiechu,
   • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
   • bez błędów w interpretacji przepisów,
   • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

  a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

  Nasze ceny

  WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

  lll

  MIESIĄC

  75 ZŁ

  mmm

  KWARTAŁ

  190 ZŁ

  Bestseller

  ROK

  665 ZŁ

  CO ZAWIERA PORTAL

  Przydatne narzędzia

  blank

  Zawsze aktualne

  blank

  Baza wiedzySkomentuj