Międzynarodowe Targi SAWO 2018

W dniach 24-26 kwietnia br. w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja największych w Polsce Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa.

Prężnie rozwijająca się gospodarka, zastosowanie innowacyjnych technologii w produkcji oraz rosnąca świadomość zagrożeń sprawiają, że w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy następują systematycznie pozytywne zmiany, zarówno w zakresie wdrażania konkretnych rozwiązań na rzecz poprawy warunków, jak i w sferze kształtowania kultury bezpieczeństwa. Wysokie ryzyko występowania wypadków przy pracy i chorób zawodowych w wielu przedsiębiorstwach czyni tę tematykę stale aktualną. Dlatego inwestowanie w wiedzę,  poprawę bezpieczeństwa i ochronę pracy jest kwestią kluczową dla wielu firm. A targi SAWO 2018 to idealne miejsce do prezentacji dorobku zagranicznych i polskich liderów branży BHP.

Tragi SAWO to wyjątkowe wydarzenie w naszym kraju, które służy ochronie życia i zdrowia człowieka w środowisku pracy oraz bezpośrednio przyczynia się do wprowadzania w przedsiębiorstwach najnowszych rozwiązań podnoszących jakość pracy i bezpieczeństwa pracujących. Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO to największe tego typu targi branżowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Stanowią one ważną platformę biznesowych spotkań i efektywnej wymiany informacji, uzupełnianych także poprzez bogaty program wydarzeń: konferencje, pokazy, panele dyskusyjne. Wysoki poziom merytoryczny wynika z faktu, że prelegentami są praktycy na co dzień zajmujący się daną problematyką. Podczas SAWO 2018 zaplanowano konferencje m.in. takich organów i instytucji jak: Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Dozoru Technicznego, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Tegoroczna edycja SAWO obfitować będzie także w niezwykle interesujące wydarzenia, które nie dość, że uświetnią program targów, to zadbają również o odpowiednio wysoki poziom emocji u uczestników. Poza konferencjami i pokazami, warto zarezerwować czas na widowiskowe zawody piłki sikawkowej – Hydroball.

Zawody rozegrają się na boisku w kształcie okręgu o średnicy 30 m., otoczonym bandą w wysokości 1,1 m. Idea gry Hydroball polega na tym, że konkurujące ze sobą 2 zespoły, składające się z 6 osób, za pomocą strumienia wody muszą umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Zadaniem kapitana drużyny jest tak dysponować wodą na rozdzielaczu, aby jej starczyło na cały czas trwania meczu (2 x 5 min). Każdy zespół będzie dysponować samochodem gaśniczym z określoną ilością wody do wykorzystania (np. 5000 litrów). Drużynę stanowić będzie zastęp, w skład którego wchodzą: kierowca – obsługa autopompy, dowódca wozu, który będzie obsługiwał rozdzielacz – jednocześnie kapitan drużyny oraz dwie roty (przodownik i pomocnik) – czterech zawodników grających w polu.

Do rozgrywek w ramach targów SAWO przystąpi 12 drużyn służb mundurowych, podzielonych na dwie grupy. Przez dwa dni odbywać się będą mecze grupowe w systemie każdy z każdym (15 meczy na dzień targowy). Ostatniego dnia targów  odbędą się półfinały i finał. Ponadto zwycięska drużyna rozegra mecz-niespodziankę, który będzie niezwykle atrakcyjnym widowiskiem dla kibiców.

blank

Ponadto organizatorzy tegorocznej edycji targów SAWO 2018 wraz z partnerami przygotowali specjalne wydarzenie dla przedstawicieli jednostek ratowniczo-gaśniczych i służb współpracujących – szkolenie z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych z wykorzystaniem komory ogniowej na paliwo gazowe.

Przez trzy dni trwania targów SAWO (24-26.04.2018) zgłoszeni uczestnicy przejdą bezpłatne szkolenie w jednym z najnowocześniejszych symulatorów tego typu dostępnym na rynku polskim – Fire Dragon 7000 marki Dräger.

Fire Dragon 7000 jest zasilanym gazem trenażerem z 3 pomieszczeniami szkoleniowymi oraz 9 miejscami pożaru, w tym z jednym znajdującym się na dachu. System treningowy umożliwia bezpieczne i realistyczne ćwiczenia z „żywym ogniem”.

Miejsca pożaru dostępne w komorze ogniowej Dräger to symulatory: pożar schodów, pożar kuchni z wybuchem pożaru tłuszczu, pożar rozszczelnionego kołnierza lub rozdzielni elektrycznej, pożar regału, pożar łóżka, zapłon spalin, pożar ogniwa fotowoltaicznego.

Podczas treningu w trenażerze strażacy są konfrontowani z prawdziwymi płomieniami, ekstremalnym gorącem, wysoką wilgotnością, poważnie ograniczoną widocznością oraz gęstym dymem. To pozwala im ćwiczyć postępowanie w sytuacji zagrożenia tak realistycznie, jak to tylko możliwe.

Komora ogniowa oferuje wielość scenariuszy treningowych, każdy z różnym punktem przewodnim. Wyuczone mogą zostać odpowiednie nawyki gwarantujące bezpieczeństwo podczas rzeczywistej akcji gaśniczej oraz właściwy dobór taktyki gaszenia pożaru wewnątrz obiektu. Przeanalizowane zostaną zagadnienia dotyczące rozwoju pożaru oraz technik operowania prądami gaśniczymi wody. Trening w komorze ogniowej również przygotowuje strażaków do znoszenia silnego gorąca w warunkach ogniowych, a także pracy w sytuacjach stresowych związanych z działaniami w ograniczonej, zamkniętej przestrzeni.

blank

Przyjdź i dowiedz się co jeszcze oferuje atrakcyjny program Targów Sawo 2018.

Serdecznie zapraszamy do Poznania na targi SAWO, my również tam będziemy. Odnajdziesz nas na stanowisku 47 pawilon 3.

Źródło: www.mtp.pl 

Skomentuj