Ministrowie UE wystosowali apel do firm cyfrowych: konflikt toczy się także w internecie

W środę ministrowie UE odpowiedzialni za komunikację elektroniczną wystosowali apel do firm cyfrowych o zwiększenie wysiłków na rzecz ochrony podstawowych praw i wartości. Zainicjowane przez Rosję potyczki w obecnym konflikcie toczą się nie tylko na polach bitew, ale także w internecie – stwierdzili.

„Usługi cyfrowe stanowią główny cel dla podmiotów, które chcą zakłócić funkcjonowanie naszych demokracji i próbują nieuczciwie kształtować opinię publiczną poprzez rozpowszechnianie dezinformacji; próbują siać chaos przez zakłócanie funkcjonowania usług i infrastruktury krytycznej oraz usiłują wykorzystywać usługi cyfrowe do nieuczciwych celów” – stwierdzili.

Ministrowie zaapelowali do firm świadczących wszelkie usługi cyfrowe m.in. o wzmożenie monitorowania treści „zwłaszcza w językach rosyjskim i ukraińskim” czy”podjęcie niezbędnych kroków w celu zapewnienia, że ich systemy nie staną się narzędziem do rozpowszechniania dezinformacji i treści manipulacyjnych”.

Poproszono o „dalsze zobowiązania w koordynacji z rządami i społeczeństwem obywatelskim”. Szefowie resortów zapostulowali o „przyjęcie i wdrożenie unijnego kodeksu postępowania w zakresie zwalczania dezinformacji”

Ministrowie podkreśli konieczność weryfikacji podawanych informacji. Zaapelowali o współpracę „z sieciami osób sprawdzających fakty, wyspecjalizowanymi badaczami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego”.

Ponadto urzędnicy potępili agresję rosyjską na Ukrainę: „My, ministrowie UE odpowiedzialni za komunikację cyfrową i elektroniczną, z całą stanowczością potępiamy niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Poprzez swoje nielegalne działania wojskowe Rosja rażąco narusza prawo międzynarodowe i zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz podważa bezpieczeństwo i stabilność Europy i świata” – ogłoszono.

2 marca sankcje objęły zawieszenie działalności nadawczej stacji Sputnik’ i RT/Russia Today na terenie UE.

Skomentuj