Ponad 1 mld zł wydatków JSW na bezpieczeństwo i higienę pracy

Tegoroczne wydatki Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) na bezpieczeństwo i higienę pracy przekroczą 1 mld zł – poinformowała spółka w środowym komunikacie, poświęconym wizycie wiceministra aktywów Piotra Pyzika w kopalni Knurów-Szczygłowice. W tym zakładzie roczne nakłady na BHP to ponad 100 mln zł.

„Głównym tematem naszych rozmów było bezpieczeństwo pracy oraz sprawy dotyczące ujednolicenia systemu płac we wszystkich kopalniach spółki” – powiedział po spotkaniu ze związkowcami z ruchu Knurów wiceminister Pyzik, cytowany w komunikacie spółki.

Ruch Knurów – część kopalni Knurów-Szczygłowice – to najstarsza kopalnia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, o blisko 120-letniej tradycji. 26 sierpnia br. doszło tam do śmiertelnego wypadku. 40-letni górnik przodowy zginął przygnieciony skałami, które w niekontrolowany sposób oderwały się w wyrobisku.

Przedstawiciele jastrzębskiej spółki podkreślają, że „dla władz spółki bezpieczeństwo pracowników jest priorytetem, a JSW nie ogranicza środków na odpowiednie wyposażenie i zabezpieczenie pracowników oraz na zwalczanie zagrożeń”.

W tym roku w kopalniach JSW doszło do największych od lat górniczych tragedii. 20 kwietnia w kopalni Pniówek w wyniku w wybuchów metanu życie straciło 16 osób – dziewięć ofiar to górnicy i ratownicy górniczy, którzy po pierwszym wybuchu ruszyli na pomoc poszkodowanym. Siedmiu innych pracowników dotąd nie odnaleziono – ze względu na ekstremalnie trudne warunki pod ziemią, zagrożony rejon, gdzie pozostali zmarli górnicy, został otamowany. Dotąd nie udało się wydostać ciał górników oraz przeprowadzić pod ziemią wizji lokalnej. Trzy dni później, 23 kwietnia, po silnym wstrząsie i wypływie metanu w kopalni Zofiówka zginęło 10 górników.

Jak podała w środę JSW, podczas spotkania w kopalni Knurów wiceminister Pyzik zapoznał się z prowadzonymi w kopalni inwestycjami, które otwierają przed zakładem dalsze perspektywy rozwoju m.in. poprzez pozyskanie zasobów złóż węgla koksowego.

„Przeanalizowano problemy, jakie napotyka JSW w związku z planami poszerzenia swojej bazy zasobowej, co dla spółki górniczej jest warunkiem dalszego funkcjonowania” – podała JSW, wskazując, iż głównym problemem spółek górniczych jest przekonanie władz samorządowych do akceptacji prowadzenia działalności wydobywczej.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym w Europie producentem węgla koksowego, wykorzystywanego do produkcji stali. Grupa kapitałowa JSW zamknęła pierwsze półrocze 2022 r. rekordowym zyskiem netto rzędu 4,2 mld zł. Grupie sprzyjały rosnące ceny węgla koksowego i koksu, przekładające się na wyższe przychody i zyski. Rekordowe wyniki wypracowano mimo mniejszej (wobec pierwszego kwartału br.) o 9,7 proc. produkcji węgla, spowodowanej m.in. kwietniowymi katastrofami w kopalniach Pniówek i Zofiówka. Skonsolidowany raport kwartalny za trzeci kwartał tego roku JSW opublikuje 28 listopada.

Skomentuj