Urlop na żądanie, a kwestie prawne
Urlop na żądanie to uprawnienie pracownika, które zarówno po stronie pracodawcy, jak i samego pracownika budzi wiele dyskusji. Aby móc skorzystać z urlopu na żądanie zgodnie z przepisami, zapoznaj się z regulacją prawną.
Ile może trwać urlop na żądanie?
Kwestia urlopu na żądanie została uregulowana w przepisach Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 1672 kp pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Ważne jest to, że 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku są częścią urlopu wypoczynkowego, a nie są dodatkowym urlopem. W związku z tym, urlop wypoczynkowy nie powiększa się. Będzie on wynosił 20 albo 26 dni, w zależności od stażu zatrudnienia (20 dni – jeżeli pracownik ma staż pracy krótszy niż 10 lat, 26 dni – jeżeli pracownik ma staż pracy dłuższy niż 10 lat).
Pracownik, który nie ma już żadnego dnia wolnego, ponieważ wykorzystał już cały przysługujący mu wymiar urlopu wypoczynkowego, nie może zażądać urlopu. Nie ma znaczenia fakt, że pracownik wykorzystał tylko dwa dni urlopu na żądanie w ciągu roku.
Powyższe przepisy mają zastosowanie dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy w oparciu o umowę o pracę.
Urlop na żądanie można wykorzystać w formie 4 dni następujących po sobie lub pojedynczo w różnych odstępach czasu.
Skomentuj