Zakres obowiązków w sferze BHP przypisany pracodawcy użytkownikowi
Jakie obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy należą do pracodawcy użytkownika, a które do agencji pracy tymczasowej? Czy możliwe jest przeniesienie zakresu obowiązków z jednego podmiotu na drugi?
Chcemy wypożyczyć paru pracowników z agencji pracy tymczasowej. Dwa lata temu korzystaliśmy już z pracowników tej agencji. Jesteśmy po wstępnych ustaleniach warunków, na jakich ma obecnie nastąpić udostępnienie tychże pracowników.
Chcielibyśmy, aby agencja pracy tymczasowej pokryła koszty zapewnienia tymże pracownikom odzieży i obuwia roboczego oraz niektórych środków ochrony indywidualnej. Zakładamy, że będziemy korzystać z pracy pracowników tymczasowych przez dwa, maksymalnie trzy miesiące, w okresie około wakacyjnym. Mieliby oni pomóc przy pracach związanych z malowaniem i remontem pomieszczeń oraz porządkowaniem placu składowego. Zaopatrzenie ich wszystkich w komplet odzieży i obuwia roboczego podwyższa szacowany koszt związany z ich wypożyczeniem. Jest wielce prawdopodobne, że dostarczone sorty odzieży i obuwia nie będą się w większości nadawały do powtórnego wykorzystania po tak stosunkowo krótkim okresie użytkowania.
Dlatego wystąpiliśmy do agencji pracy tymczasowej z propozycją przejęcia wspomnianych kosztów. Otrzymaliśmy odpowiedź, że jest to niemożliwe, ponieważ te obowiązki są przypisane do pracodawcy użytkownika.
Czy rzeczywiście przepisy stoją na przeszkodzie w uzgodnieniu takiego warunku w porozumieniu zawartym z agencją pracy tymczasowej?
Stosunek pracy tymczasowej charakteryzuje się występowaniem dwóch podmiotów po stronie zatrudniającej, a mianowicie: agencji pracy tymczasowej oraz pracodawcy użytkownika. Pomimo tego, że pracownik tymczasowy w okresie świadczenia pracy nie jest podporządkowany agencji pracy tymczasowej na zasadach art. 22 § 1 KP, tj. nie wykonuje pracy na jej rzecz i pod jej kierownictwem lecz podlega kierownictwu podmiotu trzeciego, tj. pracodawcy użytkownika, stosunek pracy wiąże go z agencją pracy tymczasowej, nie zaś z pracodawcą użytkownikiem (por. wyrok NSA z dnia 23.05.2014 r., II FSK 765/13, Legalis Numer 951313).
Skomentuj