Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej
Z dniem 1 lutego wejść w życie ma ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw. Ustawa m.in. wprowadza istotne zmiany dotyczące urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego przysługujących pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Omawiana ustawa wprowadza zmiany m.in. w Kodeksie pracy, które, jak czytamy w uzasadnieniu, mają ułatwić proces adaptacji dziecka w nowej rodzinie poprzez wprowadzenie zmian w zakresie urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego dla pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzice adopcyjni, oraz urlopu rodzicielskiego.
Istota zmian
Jak czytamy w uzasadnieniu analiza liczby adopcji oraz rosnąca liczba dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych przemawiają za potrzebą dokonania zmiany w dostępie do prawa do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego, a także skorelowanych z nimi świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Skomentuj