Dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy
W Parlamencie procedowany jest projekt ustawy, która wydłuża wymiar urlopu macierzyńskiego w przypadku, gdy dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu.
Aktualnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy (dalej: KP) przewidują, że urlop macierzyński – co do zasady – rozpoczyna się w dniu porodu (wyjątek dotyczy urlopu macierzyńskiego zawnioskowanego przed planowaną datą porodu, zob. art. 180 § 2 KP) i może zostać przerwany (zawieszony) nie wcześniej niż przed upływem 8 tygodnia od dnia porodu. Zgodnie bowiem z art. 181 KP, w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.
Wymiar omawianego urlopu uzależniony został od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi od 20 tygodni (urodzenie jednego dziecka przy jednym porodzie) do 37 tygodni (urodzenie pięciorga lub więcej dzieci przy jednym porodzie). Przepisy nie przewidują podwyższenia jego wymiaru w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie oraz noworodków wymagających hospitalizacji o czas ich pobytu w szpitalu.
Skomentuj