Państwowa Inspekcja Pracy rusza z programem profilaktycznym „Bezpiecznie w szkole”

Indywidualne szkolenia, doradztwo i kontrole w miejscach pracy przewiduje ogłoszony w czwartek program Państwowej Inspekcji Pracy „Bezpiecznie w szkole”. Jak wyjaśnił Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, program ten ma być wsparciem dla pracodawców w ograniczeniu czynników szkodliwych.

Podczas konferencji prasowej Łyszczek tłumaczył, że celem programu „Bezpiecznie w szkole” jest „popularyzacja wymagań prawnych oraz dobrych praktyk w zakresie działań polegających na zapobieganiu i redukcji zagrożeń w szkołach oraz placówkach oświatowych ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia w czasie pandemii”.

Podkreślił, że ma on być wsparciem dla pracodawców w identyfikacji i ograniczaniu czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy.

Główny Inspektor Pracy poinformował, że podstawowymi narzędziami tego programu są szkolenia i doradztwo, a także późniejsze kontrole miejsc pracy. Zapowiedział, w pierwszym etapie wysłany zostanie list intencyjny do dyrektorów szkół i placówek oświatowych z głównymi założeniami oraz zaproszeniem do udziału i skorzystania z bezpłatnych szkoleń PIP.

Na szkoleniach tych – mówił Łyszczek – „upowszechniane będą zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym związane z dokonaniem prawidłowej oceny ryzyka zawodowego oraz jej aktualizacją m.in. w związku z pojawieniem się nowych czynników ryzyka”, takich jak koronawirus. Wsparciem tych działań, jak dodał, będzie doradztwo Państwowej Inspekcji pracy nt. bezpiecznych warunków pracy, a także dystrybucja plakatów tematycznych.

„PIP zapewni w każdym województwie wsparcie profilaktyczne dla około 60 placówek szkolnych w ciągu tygodnia” – podkreślił Łyszczek. Dodał, że późniejsze kontrole PIP sprawdzą m.in. czy pracownicy mają zapewnione środki ochrony związane z koronawirusem.

Obecna na konferencji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oceniła, że to bardzo ważna akcja. Podkreśliła, że bardzo ważne jest, by dzieci wracające od września do szkoły miały zapewnione bezpieczne warunki, ale – przekonywała – warunki te muszą mieć zapewnione także pracownicy szkół i placówek. Zwracała również uwagę na to, jak istotne jest bezpieczeństwo i higiena pracy.

blank

Skomentuj