Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu a limit 3/33

Jednym z kluczowych elementów ochrony pracownic w ciąży jest mechanizm przedłużenia umowy do dnia porodu. Oznacza to, że jeżeli pracownica zatrudniona na umowie terminowej zajdzie w ciążę, jej umowa nie może zostać rozwiązana przed porodem. Czy zastosowanie tego rodzaju ochrony nie grozi naruszeniem limitów zatrudniania na czas określony, nawet jeżeli w wyniku przedłużenia umowy dojdzie do ich przekroczenia?

Pytanie od czytelnika: 

Umowa o pracę na czas określony jednej z pracownic naszej firmy, w związku z jej ciążą, uległa przedłużeniu do dnia porodu. Umowa ta miała trwać do końca 2024 roku. Natomiast planowana data porodu to maj 2025 roku. 

To jest już trzecia umowa o pracę na czas określony jaką z tą pracownicą zawarliśmy. Na dzień 31 grudnia 2024 roku przypadnie koniec 32 miesiąca łącznego jej zatrudnienia na podstawie tego typu umowy o pracę.

Chcielibyśmy zapytać, czy na skutek zastosowania mechanizmu wynikającego z art. 177 § 3 KP, czyli wydłużenia obowiązywania przedmiotowej umowy o pracę do dnia porodu, dojdzie do jej przekształcenia w umowę o pracę na czas nieokreślony?

 Zgodnie z art. 251 § 2 KP, uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu. Ponadto, w maju 2025 roku upłynie już 37 miesiąc jej zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Z powyższego wynika, że w dniu porodu, gdy umowa ta powinna ulec rozwiązaniu przekroczony będzie zarówno limit ilości umów o pracę na czas określony (ponad 3), jak i dopuszczalny czasokres ich trwania (ponad 33 miesiące). 

Przepisy kodeksu pracy limitują zatrudnianie na podstawie umów o pracę zawartych na czas określony na dwa sposoby, tzn. zarówno pod względem ilościowym, jak i czasowym. Artykuł 251 § 1 KP dopuszcza możliwość zawarcia maksymalnie trzech umów o pracę na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami (limit ilościowy), przy jednoczesnym ograniczeniu maksymalnego czasu trwania zatrudnienia na podstawie tego rodzaju umów o pracę do 33 miesięcy (limit czasowy). W praktyce na określenie tej konstrukcji prawne używa się sformułowania „limit 3/33”.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj