Przerwa od pracy z art. 134 KP
Artykuł 134 kodeksu pracy (dalej: KP) ustanawia prawo do przerwy od pracy, potocznie nazywanej „przerwą śniadaniową”. Przepis ten nie określa szczegółowych zasad, na jakich przerwa ta ma zostać przez pracowników wykorzystana, pozostawiając tę kwestię do ewentualnego uregulowania w przepisach wewnątrzzakładowych.
Przerwa lub przerwy
W swym obecnym brzmieniu (wrzesień 2022 r.) przywołany przepis przewiduje prawo do jednej, co najmniej 15-minutowej przerwy, każdemu pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. W dotychczasowym stanie prawnym, ilość przerw nie ulegała zwiększeniu po przepracowaniu dodatkowych godzin ponad 6-godzinny wymiar. Tym samym, niezależnie do tego, jak długo ostatecznie w danej dobie pracownik świadczył pracę nie nabywał prawa do kolejnych przerw na podstawie omawianego przepisu.
Niebawem stan ten ulegnie zmianie, za sprawą noweli wdrażającej do Kodeksu pracy postanowienia dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 2019/1152 oraz Nr 2019/1158. Nowela ta niejako „przy okazji” implementacji przedmiotowych dyrektyw zmodyfikuje również treść analizowanego przepisu.
Skomentuj