Świadkowie pomogą przy ustalaniu stażu pracy

Jeśli nie możemy udokumentować przebiegu naszego życia zawodowego, pomocne mogą być zeznania świadków. W niektórych przypadkach warto oddać sprawę do sądu.

Najłatwiej mają osoby, których pracodawca ciągle istnieje. Wtedy powinien wystawić byłemu pracownikowi zaświadczenie o zatrudnieniu, ale też o osiąganych zarobkach. Jeśli jednak zakładu już nie ma i nie ma też następcy prawnego takiego przedsiębiorstwa, to informacji trzeba szukać w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy na stronie internetowej ZUS, podaje Prawo.pl.

Instytucją, która przechowuje dowody dotyczące pracy i płac od pracodawców z całej Polski, których postawiono w stan likwidacji lub których upadłość ogłoszono, jest działające od 2004 r. Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą. Archiwum wydaje zaświadczenia lub poświadczone kserokopie dokumentacji płacowej.

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz zwraca uwagę, że w niektórych przypadkach pomocne w udokumentowaniu okresów pracy mogą być zeznania świadków. „Najlepiej pracowników na równorzędnym stanowisku. W tej sytuacji Zakład może wziąć pod uwagę te zeznania. Jednak przyjmujemy wówczas minimalne wynagrodzenie, obowiązujące w danym czasie” – podkreśla.

Jak zaznacza, w skrajnych sytuacjach warto zwrócić się do sądu.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/kadry/swiadkowie-pomoga-przy-ustalaniu-stazu-pracy-zus,495937.html

Skomentuj