
Urlop macierzyński w przypadku poronienia
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad zmianą aktualnie obowiązujących przepisów, których celem będzie ułatwienie korzystania z urlopu macierzyńskiego w przypadku poronienia. Obecnie obowiązujące regulacje utrudniają możliwość sięgnięcia po to uprawnienie w przypadku, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży.
Urlop macierzyński jest formą płatnego zwolnienia od pracy udzielanego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przez osobę posiadającą status pracownika w rozumieniu art. 2 Kodeku pracy (dalej: KP), a zatem zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, powołania, mianowania lub wyboru.
Wymiar urlopu macierzyńskiego został uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi od 20 tygodni (urodzenie jednego dziecka) do 37 tygodni (urodzenie pięciu i więcej dzieci) (zob. art. 180 KP).
W art. 1801 KP został uregulowany wymiar urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia martwego dziecka oraz zgonu dziecka w trakcie korzystania z omawianego urlopu. Zgodnie z tym przepisem, w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
Skomentuj