Urlop opiekuńczy
Jedną z konsekwencji wynikających z faktu konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20.06.2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L Nr 188, str. 79) jest pojawienie się do tej pory nieznanej w naszym rodzimym prawie instytucji urlopu opiekuńczego.
Przepisy wprowadzające to nowe uprawnienie miały wejść w życie z dniem 1 sierpnia 2022 r., jednak pracę nad ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw w dalszym ciągu są w toku.
Cel
Urlop opiekuńczy zostanie uregulowany w nowym art. 1731 KP. Celem tego uprawnienia będzie zapewnienie możliwości sprawowania osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.
Za członka rodziny, na potrzeby korzystania z omawianego uprawnienia, będzie uznawało się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka pracownika. Z treści przywołanego przepisu wynika zatem, że uzyskanie urlopu opiekuńczego na osobę należącą do tak zdefiniowanej rodziny nie będzie uzależnione od warunku zamieszkiwania w tym samym gospodarstwie domowym. Spełnienie tego warunku będzie natomiast konieczne w przypadku starania się o uzyskanie urlopu opiekuńczego na osobę spoza grona tak rozumianej rodziny (np. rodzeństwo czy dziadków pracownika).
Skomentuj