Zmiany w kodeksie pracy na ostatniej prostej – BHP przy pracy zdalnej

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw 8 czerwca 2022 r. został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Projekt dotyczy m.in. pracy zdalnej oraz przeprowadzenia kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Jak planowana ustawa podchodzi do kwestii BHP przy pracy zdalnej? O tym w poniższym tekście.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu praca zdalna musi się odbywać w bezpiecznych i higienicznych warunkach. Zgodnie z przepisami prawa UE, jak i kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest chronienie zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Mając na uwadze specyfikę pracy zdalnej istotne w tej kwestii będzie współpracowanie pracodawców i pracowników, ponieważ pracownik będzie mógł ją wykonywać w miejscu będącym poza władztwem pracodawcy.

Według kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, jednak norma ta dotyczy zakładu pracy. Dlatego też część przepisów kodeksu pracy odnośnie do pracy zdalnej została wyłączona, a część należy odpowiednio stosować.   

Zwolnienie pracodawcy z obowiązków wynikających z kodeksu pracy

Według uzasadnienia do omawianego projektu zmian pracodawca w zakresie bhp powinien być zwolniony z obowiązków określonych w kodeksie pracy:

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj