Zmiany w kodeksie pracy na ostatniej prostej – BHP przy pracy zdalnej
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw 8 czerwca 2022 r. został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Projekt dotyczy m.in. pracy zdalnej oraz przeprowadzenia kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Jak planowana ustawa podchodzi do kwestii BHP przy pracy zdalnej? O tym w poniższym tekście.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu praca zdalna musi się odbywać w bezpiecznych i higienicznych warunkach. Zgodnie z przepisami prawa UE, jak i kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest chronienie zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Mając na uwadze specyfikę pracy zdalnej istotne w tej kwestii będzie współpracowanie pracodawców i pracowników, ponieważ pracownik będzie mógł ją wykonywać w miejscu będącym poza władztwem pracodawcy.
Według kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, jednak norma ta dotyczy zakładu pracy. Dlatego też część przepisów kodeksu pracy odnośnie do pracy zdalnej została wyłączona, a część należy odpowiednio stosować.
Zwolnienie pracodawcy z obowiązków wynikających z kodeksu pracy
Według uzasadnienia do omawianego projektu zmian pracodawca w zakresie bhp powinien być zwolniony z obowiązków określonych w kodeksie pracy:
Skomentuj