Konfederacja Lewiatan: MRiPS zapowiada uproszczenie procedury zatrudnienia Ukraińców

Uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich zapowiedziała podczas nadzwyczajnego posiedzenia prezydium Rady Dialogu Społecznego szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg – przekazała w poniedziałkowej informacji prasowej Konfederacja Lewiatan.

„Partnerzy społeczni, w tym Konfederacja Lewiatan, mówili jednym głosem w sprawie pomocy dla Ukrainy, podkreślając znacznie skoordynowania wszystkich działań” – poinformowała Konfederacji Lewiatan po nadzwyczajnym posiedzeniu prezydium RDS.

Jak wyjaśnia organizacja, podczas posiedzenia minister Maląg mówiła o działaniach już podjętych w ramach pomocy dla obywateli Ukrainy oraz koordynacji różnych przedsięwzięć. Według Konfederacji Lewiatan rząd chciałby priorytetowo potraktować dostęp do rynku pracy dla obywateli Ukrainy, aby nie uzależniali się od pomocy społecznej, ale integrowali ze społeczeństwem dzięki aktywności na rynku pracy.

Szefowa MRiPS zapowiedziała – zaznaczono w komunikacie – że w specjalnej ustawie planuje się m.in. uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich poprzez odejście od formalizacji zatrudnienia na rzecz wyłączenia przepisów biurokratycznych i tylko notyfikacji zatrudnienia w urzędzie pracy. Minister poinformowała także o projekcie grantowym dla urzędów pracy i agencji zatrudnienia na wsparcie obywateli Ukrainy przyjeżdzających do Polski, które ministerstwo już uruchomiło – dodano.

„Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje uzyskanie zgody KE na wykorzystanie oszczędności Europejskiego Funduszu Społecznego ze starej perspektywy na finansowanie projektów pomocy dla obywateli Ukrainy” – przekazała Konfederacja Lewiatan.

Wskazano, że obradujący zgodzili się ze zdaniem profesora Jacka Męciny, że najważniejsza jest dzisiaj efektywna pomoc dla blisko 300 tys. Ukraińców, w większości kobiet i dzieci, dziś ulokowanych przede wszystkim w dwóch województwach: lubelskim i podkarpackim.

„Formy partnerstwa publiczno–prywatnego powinny zawierać kompleksowe wsparcie dzięki skoordynowanej współpracy samorządów gminy, instytucji powiatowych jak Centra Pomocy Rodzinie, urzędy pracy oraz pracodawców i agencji zatrudnienia, które mają najwięcej możliwości szybkiej aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy – podkreślił Męcina, cytowany w informacji.

Rada Dialogu Społecznego to instytucja krajowego dialogu społecznego w Polsce. Stanowi forum współpracy i dialogu trójstronnego strony pracowników i strony pracodawców oraz strony rządowej. Organizacja działa od 2015 r. gdy zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Przewodniczącego i członków Rady Dialogu Społecznego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Skomentuj