
Odrabianie godzin pracy za czas przestoju firmy
Pandemia koronawirusa doprowadziła do sytuacji, w której mnóstwo firm musiało działać na zwolnionych obrotach, przez co wielu pracowników trafiło na postojowe. Pracodawcy jednak widzą konieczność odrobienia tego czasu, kiedy firmy wrócą do normalności.
Przestój „kodeksowy”
Pojęcie przestoju można odnaleźć w przepisach kodeksu pracy. Zgodnie z kodeksowym zapisem przestój stanowi niespodziewaną przerwę w wykonywaniu pracy, spowodowaną obiektywną przeszkodą mająca źródło techniczne lub organizacyjne. Tym samym należy zastosować normę prawną o, której mowa w art. 81 § 1 kodeksu pracy:
Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania − 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Skomentuj