
Przedterminowe badania profilaktyczne
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia pracownika, pracodawca ma prawo, a nawet obowiązek, skierować go na wcześniejsze badania profilaktyczne. Jest to szczególnie istotne, gdy zmiany zdrowotne mogą wpływać na bezpieczeństwo w miejscu pracy bądź na efektywność wykonywanych zadań.
Pytanie od czytelnika:
Jeden z naszych pracowników od pewnego czasu ma wyraźne objawy jakiegoś schorzenia (dysfunkcja narządu ruchu), które w sposób ewidentny utrudniają mu wykonywanie niektórych zadań. Obawiamy się o jego bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych wykonujących z nim pracę pracowników.
Posiada on ważne badania profilaktyczne jeszcze przez ponad 1 rok. Czy mimo tego, możemy go wysłać na wcześniejsze badania profilaktyczne, choć nie zachodzi żadna z przesłanek określonych w § 6 pkt 1 w związku z § 1 ust. 1 pkt 4b, f lub g rozporządzenia w sprawie badań lekarskich pracowników?
Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim w terminach określonych we wskazówkach metodycznych stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 607). Przy czym lekarz medycyny pracy w orzeczeniu kończącym badania profilaktyczne może wyznaczyć krótszy termin następnego badania, niż to określono we wskazówkach metodycznych, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia pracownika.
Skomentuj