Thumb

Rok pracy zdalnej: zmęczeni pracownicy, pracodawcy z nowymi wyzwaniami

Mija rok pracy zdalnej. Pracownicy są coraz częściej zmęczeni wykonywaniem obowiązków zawodowych z domu i oczekują modelu hybrydowego. Pracodawcy mają problem z wdrażaniem nowych pracowników i motywacją załogi. Mimo wzrostu liczby pracowników zdalnych, nie jest to zjawisko powszechne.
Thumb

Prawo.pl: polskie firmy dopominają się w UE o swoje prawa

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego uznała, że skarga polskiej firmy delegującej pracowników do Francji i nękanej kontrolami tamtejszej inspekcji pracy będzie dalej procedowana - donosi serwis Prawo.pl.
Thumb

Prawo.pl: praca zdalna z zagranicy bez wiedzy pracodawcy

Coraz częściej pracownicy nie informują pracodawców o tym, że wyjechali za granicę nie będąc w tym czasie na urlopie. Uważają, że skoro pracują zdalnie, to mogą wykonywać pracę z każdego miejsca na świecie – informuje Prawo.pl.
Thumb

Do szczęścia potrzebne jest zaangażowanie

W cyklu „W stronę wellbeingu” autorka omawia kolejny element modelu szczęścia i dobrostanu PERMA, opracowanego przez Martina Seligmana: E jak engagement, czyli zaangażowanie (występujące najczęściej w stanie przepływu – flow). Zaangażowanie w kontekście pracy może być różnie definiowane. Najczęściej mówimy o zaangażowaniu, jeżeli jakieś zadania wykonujemy chętnie, z pasją, sprawiają nam one radość i prawdopodobnie wykonywalibyśmy je nawet wtedy, kiedy by nam za nie nie płacono.
Thumb

GUS: w IV kw. 2020 zwiększone absencje i częstsza praca z domu

W IV kw. 2020 r. ponownie nasiliły się zjawiska zaobserwowane w pierwszym okresie epidemii, czyli zwiększone absencje i częstsza praca z domu - wynika z informacji GUS o rynku pracy. Dane pokazują, że skutki COVID na rynku pracy najbardziej dotknęły osoby młode.
Thumb

Badanie: 1/3 pracujących realizuje dodatkowe zlecenia po godzinach

Jedna trzecia pracujących deklaruje, że realizuje dodatkowe zlecenia po godzinach, co czwarty wykonuje prace tymczasowe i sezonowe - wynika z badania Pracuj.pl. Do pracy na więcej niż jednym etacie przyznaje się 15 proc. osób.
Thumb

Bolesne home office. Kto powinien zadbać o poprawę warunków pracy zdalnej?

W ciągu roku home office stał się normą dla milionów Polaków. Pracownicy przenieśli się z biur do domów, ale tylko nieliczni mogą pochwalić się dogodnym, w pełni ergonomicznym miejscem pracy w swoich czterech ścianach. Biorąc pod uwagę, że aż 82% polskich pracowników zdalnych wyraża chęć utrzymania zdalnego trybu pracy także po zakończeniu pandemii, należy zadbać o to, aby home office nie wpływało negatywnie na ich zdrowie.
Thumb

Dwa dni dodatkowego urlopu – zmiana przepisów w związku z epidemią

Według nowych przepisów honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki (w tym osocze po chorobie COVID-19), w przypadku ogłoszenia stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego, należy się m.in. zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym.
Thumb

Prognoza zapotrzebowania zawodowego

Każdego roku Ministerstwo Edukacji i Nauki prezentuje prognozę zapotrzebowania zawodowego. Celem tego działania jest kierunkowanie oferty szkolnictwa. Prognoza podzielona jest na poszczególne województwa oraz na cały kraj. Prognozą zapotrzebowania na pracowników poszczególnych profesji zajmuje się również Barometr zawodów.  
Thumb

Praca zdalna pracownika, a zatrudnienie w zadaniowym systemie czasu pracy

Obecnie trwająca epidemia wirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się do zmiany regulacji w zakresie prawa pracy, w tym również przepisów związanych z wymiarem i rozkładami czasu pracy. Nowe regulacje podyktowane są potrzebą uelastycznienia czasu pracy pracowników i koniecznością stworzenia nowych rozwiązań w zakresie organizacji pracy pracowników. Wprowadzona ustawą Covidową praca zdalna dla pracownika modyfikuje obecne przepisy w tej materii. Wiele elementów charakterystycznych dla zadaniowego systemu czasu pracy można zauważyć w przepisach dotyczących pracy zdalnej.