RCL: jest projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom w związku z wysokimi kosztami energii

RCL opublikowało projekt ustawy o zasadach realizacji pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024 . Na wsparcie przedsiębiorców w 2022 r. przeznaczono w sumie ponad 5 mld zł.

Wzrost diety delegowanych pracowników

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Jawny rejestr umów będzie naruszał sferę prywatności pracownika?

Od 1 lipca 2022 r. możliwe miało stać się sprawdzenie wysokości zarobków pracowników sektora finansów publicznych. Część pracowników sektora publicznego twierdziło, że może to naruszać ich sferę prywatności. Stanowisko w tej sprawie zajął Rzecznik Praw Obywatelskich. Ustanowiono jednak nowy termin wprowadzenia rejestru dla jednostek samorządu terytorialnego na 1 stycznia 2023 r.

Dieta w delegacji krajowej wzrośnie do 38 zł

38 zł będzie wynosiła dieta za dobę podróży służbowej w kraju – wynika z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Wcześniej stawka ta wynosiła 30 zł.

Straty z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy to ok. 17 mld zł

Straty budżetu, NFZ, ZUS i samorządów z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy to ok. 17 mld zł. To skala porównywalna z luką VAT lub CIT – powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski na konferencji prasowej.

Rząd: minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wzrośnie do 3010 zł, a stawka godzinowa do 19,70 zł

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł brutto, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł brutto - podało we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zmiana wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

1 kwietnia br. zmianie ulegną kwoty jednorazowych odszkodowań wypłacanych pracownikom bądź ich rodzinom z tytułu wypadków mających miejsce w zakładzie pracy. Nowe kwoty będą dotyczyć również pracowników, których dotknęła choroba zawodowa.