Trudna sytuacja inspektoratów nadzoru budowlanego

Mała liczba pracowników nadzoru, niskie zarobki, które dla specjalistów mocno odbiegają od stawek w branży wykonawczej oraz brak nowoczesnych narzędzi pracy mają być głównymi problemami inspektoratów nadzoru budowlanego. Jak do sprawy odnosi się Ministerstwo Rozwoju i Technologii?

Rusza rządowa aplikacja do prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej

W piątek, 27 stycznia br. rusza rządowa aplikacja do prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej. Inwestor może wybrać czy nadal chce prowadzić dziennik budowy w wersji papierowej, czy w nowej formie elektronicznej. Od 2030 r. wersja elektroniczna będzie obowiązkowa.

Wkrótce wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru opracowało mające wejść w życie 27 stycznia Rozporządzenie w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy. Nowe przepisy poprzez uproszczenie realizacji inwestycji budowlanych i usprawnienie procedur mają wywrzeć pozytywny wpływ na przedsiębiorców - szczególnie na sektor mikro i małych przedsiębiorstw.

PIP: w ramach kontroli robót budowlanych 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł

W ramach kontroli robót budowlanych Państwowa Inspekcja Pracy wydała 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności decyzji, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł - poinformowano w czwartek.

38-latek z zarzutami za nieumyślne spowodowanie śmierci na budowie

Zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci 26-latka oraz spowodowania ciężkich obrażeń ciała i nieudzielenia pomocy 49-latkowi, którzy w poniedziałek zostali porażeni prądem na budowie w Łazach, usłyszał 38-letni Marcin W. - poinformowała w środę prokuratura.

Wielkopolskie/ Osiem osób poszkodowanych w katastrofie budowlanej w Gnieźnie

Osiem osób zostało poszkodowanych wskutek katastrofy budowlanej, do której doszło w piątek w Gnieźnie (Wielkopolskie). Podczas robót budowlanych na trenie miejskiego ośrodka kultury zawaliły się elementy konstrukcyjne.

Działalność Państwowej Inspekcji Pracy w budownictwie

Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej przyjęła informację od Państwowej Inspekcji Pracy na temat działalności kontrolnej i prewencyjnej w sektorze budowlanym. Podczas posiedzenia przedstawiono wyniki działań PIP w sektorze budownictwa, a także informacje nt. strategii zaplanowanej przez na lata 2022-24.

GDDKiA: konieczne wsparcie bezpieczeństwa przy pracach utrzymaniowych!

Od 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad współpracuje z Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, które powołano do życia przez generalnych wykonawców realizujących inwestycje w Polsce.  W lutym bieżącego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia, podczas którego zaproponowano rozszerzenie jego zakresu działań o prace utrzymaniowe.

Pomocne uchodźcom ułatwienia w prawie budowlanym

Regulacje płynące z prawa budowlanego nie zakazują pobytu uchodźców w lokalach użytkowych, tj. biura, magazyny czy hale sportowe. Jednak lokale te muszą posiadać węzeł sanitarny oraz być ogrzewanie. Ułatwienia dotyczą również samorządów, które nie muszą zgłaszać do organów administracji architektoniczno-budowalnej zmiany sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych.